Hızlı Erişim
- Ana Sayfa
- Hakkımızda
- Hizmetlerimiz
- Haberler
- Duyurular
- Galeri
- İnsan Kaynakları
- İletişim
HİZMETLERİMİZ
Ana SayfaHizmetlerimiz « geri dön
Antifriz Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antifriz nedir? 

Radyatörde bulunan sıvının soğuk günlerde donmasını ve sıcak günlerde kaynamasını önleyen su ve etilen glikol karışımıdır.Etilen glikol (HO CH2CH2OH) çok zehirli bir maddedir. Bu madde radyatörde bulunan sıvını donma derecesini düşürür , kaynama derecesini yükseltir.En düşük donma derecesi yaklaşık -53 derecedir.
 
Antifriz Suyun Donmasını Nasıl Engelliyor?

Bir önceki bölümdekileri özetlersek: Antifrizler su soğutmalı motorlar da kullanılırlar. Motoru soğutmak için gerekli olan suyun içerisine katılırlar. Kış mevsiminde suyun donmasını antifrizler önler. Eğer antifriz olmasaydı, motor bloğu içinde donan motor bloğunu çatlatabilirdi.

Peki şimdi gelelim asıl konumuza. Antifriz nasıl bir sıvıdır ki suyun donmasını önlüyor. Hepimiz biliriz ki tabiatta bulunan her sıvı belli sıcaklığa kadar soğutulduğu zaman donar. Her sıvının ise belli bir donma sıcaklığı vardır. Örneğin suyun ki 0 derece (C)'dir.Suyun içerisine katılan bazı maddeler donma sıcaklığını düşürebilir. Örneğin kışın kar yağdığı zaman veya sıcaklık 0 derecenin (C) altına düşeceği zamanlar yollara tuz dökülür. Dökülen tuz suyun donma sıcaklığını düşürmekte buzlanma önlenmektedir.

Aynı şekilde motorların soğutma suyuna ilk zamanlar toz şeker, bal ve şurup gibi bazı maddeler eklendi. Bunlar gibi alkol de suya eklendiğinde suyun donma derecesinin düştüğü görüldü. Fakat alkolün kaynama derecesinin düşük olması ayrı bir problem yarattı. Bu problem suyun kaynama derecesini düşürüyor ve motorun istenilen sıcaklıklarda çalışmasını önlüyordu. İyi bir antifriz hem suyun donma derecesini düşürmeli hem de kaynama derecesini yükseltmelidir. Bir alkol türevi olan etilen glikol (etandiol) iyi bir antifrizin özelliklerini taşımaktadır.

Antifrizin özelliği su molekülleriyle birleşerek onların belli bir düzene girip donmasını önlemektir. Bilindiği gibi sıvıların içindeki moleküller serbest ve düzensiz bir halde durmaktadırlar. Katılarda ve buzda ise moleküller düzenli ve durağan haldedirler. Bir sıvı donmaya başlarken moleküller hareketsizleşir ve en sonunda durarak donma gerçekleşir.

Saf antifrizin donma sıcaklığı -17 derece (C)'dir. Ama suyla aynı oranda karıştırıldığında bu -35 derece (C)'ye düşmektedir. Bu olay bize su ve antifriz moleküllerinin birbirlerini etkilediğini ve birbirlerinin donma derecelerini düşürdüklerini gösterir.

Antifirizler farklı olabilir
 
Antifriz değişiminin yılda bir defa yapılması gerekiyor. Ancak bu konuda en doğrusu, araç üreticisinin tavsiyesini dinlemektir.
 
“Bütün antifrizler birbirlerinin aynısı” olduğu görüşü de yanlış bilinenler arasında yer alıyor. Çünkü, piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler içeriğindeki katıkların kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar. Genel maksatlı antifrizler normalde yılda bir defa, ekleme yapılmadan değiştirilir. Gelişmiş antifrizler ise daha uzun ömürlü olduklarından 3 yıla kadar kullanılabilmektedir.
 
Öncelikle antifriz kullanımında mutlaka aracınızın kullanıcı ya da bakım el kitaplarındaki önerileri dikkate almalısınız. Piyasada çeşitli marka ve isimler altında, çok ucuz fiyata antifriz bulabilmek mümkündür. Bunlar, normal antifrizlerin yarı fiyatına dahi satılabilmektedir. Ancak bu antifrizlerin içeriklerinde deniz suyu, asit, tuz ve kalsiyum gibi aşındırıcı maddeler bulunabilmektedir. Bu maddeler radyatör, silindir kapağı ve kalorifer peteklerinde çürümelere, aşınmalara ve delinmelere sebebiyet verebilmektedir. Tasarruf sağlamak amacıyla alınan ucuz antifrizler, masraflı hasarlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, antifriz alırken dikkatli olunmalı ve imalatçı adı, adresi ve içeriği ambalajında yazmayan, araç üreticisi tarafından belirtilen özelliklere uymayan ve piyasa fiyatının çok altında satılmakta olan antifrizlerden özellikle kaçınılmalıdır

 

Adres: Arifbey Mah. Zübeyde Hanım Cad. No: 61 Arifiye / SAKARYA  Telefon: 0 264 2751861  Faks: 0 264 2751860   E-Posta: sirinat@sirinatpetrol.com
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Castrol Madeni Yağlar | Markalar | Sipariş Formu | Sakarya BP- Castrol | Madeni Yağlar Nelerdir? | BP Endüstriyel Yağlar | Binek Araç Yağları | Ticari Araç Yağları | Hava Filtreleri | Bujileri Kontrol ve Değişimi | Araç Motor Yağları | Yakıt Filtresi Değişimi | Hidrolik Yağlar | İletişim © Tüm Hakları Saklıdır